· Artykuły naukowe  · 2 minuty

Magnez i jego wpływ na jakość herbaty

Kiedy mówimy o użyciu nawozów w rolnictwie, w tym produkcji herbaty, to najczęściej przychodzą do głowy nawozy azotowe, które rzeczywiście są najbardziej wykorzystywaną grupą.

Kiedy mówimy o użyciu nawozów w rolnictwie, w tym produkcji herbaty, to najczęściej przychodzą do głowy nawozy azotowe, które rzeczywiście są najbardziej wykorzystywaną grupą.

Pozwalają zwiększyć płony, efektywniej używać teren. Jednak nie brakuję i efektów negatywnych - pogarsza się smak produktów, nadużycie prowadzi do wydzielania tlenku azotu(I), który jest gazem cieplarnianym.

W czasopiśmie Scientia Horticulturae został opublikowany artykuł o ważności magnezu w uprawie herbaty. Magnez bierze udział w syntezie cukrów i lipidów, kontroli hormonów roślinnych, jest niezbędnym elementem chlorofilu - ważnego pigmentu roślinnego, biorącego udział w procesie fotosyntezy, a dodatkowo wpływa też na wchłanianie innych pierwiastków, m.in. azotu i potasu.

Autorzy prowadzili badania na połu herbacianym w Anxi (kultywar - Tieguanyin), stosując różne dawki magnezu. Okazało się, że użycie magnezu, istotnie zwiększa wchłanianie azotu, większa dostępność azotu też podwyższa stężenie wolnych aminokwasów w herbacie (średnio o około 14%) wraz z tym prawie nie wpływając na zawartość polifenoli, polepszając smak herbaty. Ciekawy jest też, że taka suplementacja zwiększa o około 13% gęstość pąków na krzewach herbacianych - mechanizm tego zjawiska nie jest do końca jasny, ale prawdopodobnie jest związany z regulacją hormonów (stosunku kwas 3-indooctowego do kwasu abscysynowego).

Ma to też pozytywny wpływ na środowisko - azot jest efektywniej wykorzystywany, zmniejsza się wydzielanie tlenku azotu(I)(tu autorzy używają modelu matematycznego, zamiast danych praktycznych, jednak modele te dość dobrze opisują procesy). Uwzględnienie stężenia magnezu do uprawy herbaty może zatem być jedną z podstaw zrównoważonej produkcji herbaty.

Źródło

Share:
Powrót do blogu
Ekstrakt z herbaty w produkcji chipsów

Ekstrakt z herbaty w produkcji chipsów

W czasopiśmie Foods, należącym do wydawnictwa MDPI, w styczniu 2023 został opublikowany artykuł, w którym autorzy badają wpływ ekstraktów różnych herbat na ilość szkodliwych substancji w chipsach.

Matcha a cukrzyca - Marukyu Koyamaen

Matcha a cukrzyca - Marukyu Koyamaen

Marukyu Koyamaen jest jednym z większych producentów herbaty matcha w Japonii. Zawsze lubiłem ich produkty, nawet ta najtańsza matcha jest idealną w stosunku cena/jakość. Ale oprócz klasycznych blendów można u nich spotkać rozdział Limited edition, gdzie się ulokowały: matcha z obniżaną zawartością kofeiny, matcha GABA oraz bohater tej opowieści - Matcha Marutou.

Rzepak i herbata zacieniana - brassinosteroidy

Rzepak i herbata zacieniana - brassinosteroidy

Mówiąc o herbatach japońskich i ich wyjątkowym smaku często się wspomina o procesie zacienienia. Jest to niezbędny etap produkcji takich herbat jak gyokuro czy matcha. Kilka tygodni przed zbiorami do 90% światła docierającego do roślin jest odcinane.