· Zakupy herbaciane  · 3 minuty

Kupowanie ceramiki herbacianej z Japonii

Dawno chciałem spróbować sprowadzić coś prosto z Japonii, ale nie miałem czasu się zapoznać, jak to działa. Ale kilka miesięcy temu zaczęła mi się wyświetlać reklama jednego z pośredników, a kurs jeny teraz jest jak najbardziej korzystny.

Dawno chciałem spróbować sprowadzić coś prosto z Japonii,  ale nie miałem czasu się zapoznać, jak to działa.  Ale kilka miesięcy temu zaczęła mi się wyświetlać reklama jednego z pośredników,  a kurs jeny teraz jest jak najbardziej korzystny.

Najpierw słów kilka o samym pośredniku, korzystałem z usług ZenMarket (nie jest to jedyna opcja, ale warunki wygląda w miarę ok, są dobre opinię na Reddit). ZenMarket pozwala kupować z kilku większych i mniejszych japońskich stron internetowych (m.in Amazon, Rakuten etc), ZenMarket po opłaceniu sam wykupuje towar i wysyła do swojego magazynu w Osace, za co pobiera 500 JPY (~3 USD). Później kilka zamówień można połączyć w jedną paczkę i wysłać. Warte uwagi jest również to, że w przypadku paczki o wartości poniżej 150 EUR, przy wysyłce można skorzystać z procedury IOSS, czyli zapłacić podatek VAT z góry. Ma to dwie zalety, po pierwsze, wtedy do całkowitego kosztu paczki nie liczy się koszt przesyłki oraz odprawa celna jest szybsza (ale Poczta Polska i tak pobierze dodatkowe 8.50 zł za “dokonanie zgłoszenia celnego”). Jeżeli będziecie chcieli przetestować ZenMarket, to polecam doładowywać konto w jenach używając Revolut/Curve albo cokolwiek z dobrym kursem wymiany.

Wracając do ceramiki, nas tu najbardziej będzie interesować Yahoo Auctions, jak nazwa wskazuje można tam znaleźć różnorodne aukcję w tym herbaciane. Strona ZenMarket ma wbudowaną przeglądarkę, więc można od razu tam spróbować poszukać czegoś z interesujące kategorii (np. wpisanie “matcha” od razu pokazuje różnorodny wybór chawanów, z innymi zapytaniami może być gorzej). Dla mnie wygodniejsza okazała się opcja ręcznego szukanie na stronie Yahoo Auctions (m.in na stronie produktu można zobaczyć podobne oferty, co ułatwia poszukiwania), a później tylko wklejenie linku na stronie ZenMarket, żeby dodać do obserwowanych. Jeżeli będziecie chcieli zrobić tak samo, to potrzebujecie japońskiego VPN (np. ProtonVPN nawet w wersji bezpłatnej ma japońskie serwery), bo Japończycy to tam nie chcą RODO i japońskie Yahoo Auctions jest zablokowe dla użytkowników z UE.

Poniżej są niektóre przydatne słowa kluczowe do wyszukiwania (chętnie przyjmuje inne propozycji):

  • Chawan (茶碗) - naprawdę duży wybór
  • Czarki Guinomi(ぐい呑み) oraz Ochoko (お猪口)
  • Kyusu (急須) - również duży wybór, dla mnie najciekawsze było to, że nie ma opcji znaleźć np. houhin czy shiboridashi, wszyscy wszystko nazywają kyusu, tu pomocne można znaleźć np. jeden houhin, a później popatrzeć podobne na dole strony.
  • 朱泥 急須 - różnorodne gliniane czajniczki - tajwańskie, Yixing F1 i nie, Chaozhou

Na koniec przykład jednej z najbardziej ciekawych rzeczy, którą udało mi się kupić - krewetko-houhin.

Gliniany czajniczek z pokrywką z krewetką
Gliniany czajniczek z pokrywką z krewetką
Gliniany czajniczek z pokrywką z krewetką

Z jakiegoś powodu nikt nie chciał brać udziału w jego licytacji więc kupiłem go za 1000 JPY (warto też pamiętać, że prawie zawsze dostawa w Japonii jest dodatkowo płatna, tu to było 800 JPY) i z dostawą i podatkiem kosztował mi 30 USD, co uważam za bardzo dobrą cenę.

Share:
Powrót do blogu
Matcha Pokemon – Polchageist

Matcha Pokemon – Polchageist

Wspaniała wiadomość ze światu pokemonów, w nowym dodatku to grona dołącza – Poltchageist – ceramiczny pojemnik na herbatę (chaire) opętany przez ducha, oraz uzbrojony w chashaku, bambusową łyżeczkę do herbaty matcha.