· Yixing  · 2 minuty

Ceny czajniczków yixing - Yinchen Studio

Siłą rzeczy przez kilka ostatnich miesięcy czytałem dużo o czajniczkach yixing - rodzajach gliny, metodach produkcji etc. Przez to również dużo czasu spędziłem na stronach, sprzedających takie czajniczki, i chciałbym się podzielić tym, co znalazłem.

Siłą rzeczy przez kilka ostatnich miesięcy czytałem dużo o czajniczkach yixing -  rodzajach gliny, metodach produkcji etc. Przez to również dużo czasu spędziłem na stronach, sprzedających takie czajniczki, i chciałbym się podzielić tym, co znalazłem.

Wiadomo, że cena czajniczków yixing jest w dużym stopniu abstrakcyjna, i mimo, że niektóre rodzaje gliny są droższe od innych, to i tak nie mają tak dużego wpływu na cenę końcową. Natomiast, renoma studia lub rodzaj wykonania czajniczka (ręczny/pólręczny) ma większy wpływ. Nie można też zapomnieć o objętości sprzedaży - jeżeli sklep kupuje zaledwie kilka czajniczków, to raczej nie otrzyma ceny hurtowej, przez co cena końcowa może być aż 2 razy wyższa, ale, oczywiście, chęć zysku wraz z trudnością weryfikacji ceny może dowolnie podwyższać cenę, i właśnie chciałem to pokazać na przykładzie sklepu Yinchen Studio.

Yinchen Studio ma renomę rzetelnego źródła zakupu czajniczków, można tam znaleźć zarówno czajniczki kształtów klasycznych, jak i bardziej egzotyczne kształty. Na stronie nie znalazłem zbyt dużo informacji o ich produkcji, tylko informacji o założycielach: “…was found by Master Gao jian qiang & Master Xu mei ping in 2000. We insist on using the original Yixing purple clay which from Huanglong mountain.” Mozna byłby zrobić wniosek że wlasnoręcznie robią czajniczki gdzieś w okolicach Yixing i przez to mają bardzo konkurencyjne ceny…

Jednak, od czasu do czasu robię zakupy na Taobao (chiński odpowiednik Allegro), i przez przypadek znalazłem tam co najmniej 2 czajniczki, które są identyczne do tych od Yinchen - oprócz kształtu, glina również jest bardzo charakterystyczna - zawiera stosunkowo dużo granulek miki oraz żelaza.

pierwszy cajniczek
Pierwszy czajniczek @yinchen studio vs @taobao
drugi cajniczek
Drugi czajniczek @yinchen studio vs @taobao

Tylko cena bardzo się różni, te z Taobao kosztują około 58 USD, zaś te z Yinchen aż 139 USD. Nie znam się bardzo, ale obstawiam, że szansa tego, że dwa studia mają identyczne formy oraz glinę jest znikoma. Co myślicie o takim zachowaniu, fair?

Zdjęcie tytułowe : taobao

Share:
Powrót do blogu
Matcha Pokemon – Polchageist

Matcha Pokemon – Polchageist

Wspaniała wiadomość ze światu pokemonów, w nowym dodatku to grona dołącza – Poltchageist – ceramiczny pojemnik na herbatę (chaire) opętany przez ducha, oraz uzbrojony w chashaku, bambusową łyżeczkę do herbaty matcha.